در تن رو سایت های خبری - علمی - فن آوری و ... را سریع مرور کنید

اینتل از پردازنده جدید Core i3-8130U رونمایی کرد – زومیت


اینتل پردازنده‌ی دو هسته‌ای جدید خود را با بیشینه‌ی فرکانس ۳.۴ گیگاهرتز معرفی کرد.

اینتل پردازنده‌ی i3-8130U را از سری پردازنده‌های موبایل خانواده‌ی کبی‌لیک معرفی کرد. این سی‌پی‌یو دو هسته‌ای بوده و از فناوری نصب سطحی بهره می‌برد. فرکانس پردازش این پردازنده ۲.۲ گیگاهرتز است؛ اما در حالت توربو بیشینه‌ی فرکانس پردازش به ۳.۴ گیگاهرتز افزایش می‌یابد.

احتمالا اینتل برای عقب کشیدن از رقابت با رایزن جی از شرکت AMD این تصمیم عجیب را گرفته و این پردازنده‌ی موبایل پایین رده‌ و بر پایه‌ی سری کبی‌لیک را معرفی کرده است. این پردازنده هرچند در دسته‌ی سی‌پی‌یوهای نسل هشتم اینتل اعلام شده است، شباهت چندانی به سایر مدل‌های قرار گرفته در خانواده‌ی کبی‌لیک ریفرش ندارد؛ چرا که تمام آن مدل‌ها مثل i7-8550U و i5-8250U دارای چهار هسته با فناوری نصب سطحی (SMT) هستند. با توجه به این‌که طراحی Core i3 ضعیف‌ترین در خط تولید‌ Core شرکت اینتل به حساب می‌آید و از سوی دیگر i3-8130U تنها Core i3 نسل هشتم اینتل به حساب می‌آید، عدم استفاده‌ی این شرکت از طراحی چهارهسته‌ای منطقی به نظر می‌رسد.

مقاله‌های مرتبط:

در مورد ماهیت i3-8130U باید گفت که تنها یک نام‌گذاری مجدد از مدل قبلی خود یعنی i3-7130U نیست؛ اما در عین حال پیشرفت بزرگی نیز نسبت به آن به حساب نمی‌آید. فرکانس پایه در این تراشه همان‌طور که ذکر شد ۲.۲ گیگاهرتز است که این میزان در مدل پیشین ۲.۷ گیگاهرتز بوده است؛ اما در حالت توربو این پردازنده به طرز قابل‌توجهی شتاب گرفته و ۳.۴ گیگاهرتز سرعت پردازش پیدا می‌کند. حافظه‌ی کش نسبت به مدل قبلی یک مگابایت بیشتر شده است و بیشینه‌ی سرعت حافظه اکنون DDR4-2400 است که نسبت به مدل قبلی که DDR4-2133 بود ارتقاء یافته است؛ اما گرافیک به کار رفته دست نخورده باقی مانده است و همچنان تراشه‌ی HD 620 که در پردازنده‌های سری Kaby lake-R استفاده می‌شود به کار رفته است. نکته‌ی عجیب این است که i3-8130U حتی با وجود فرکانس پایه‌ی پایین‌تر، توان طراحی گرمایی (TDP) بالاتری نسبت به i3-7130U دارد. توان طراحی حرارتی برای دو پردازنده‌ی یادشده به ترتیب ۱۰ وات و ۷.۵ وات است.

ماهیت سی‌پی‌یوهای موبایل نسل هشتم اینتل این بود که تعداد هسته‌ها از دو به چهار عدد افزایش یافت. خانواده‌ی این نسل یعنی Kaby Lake-R تغییر ساختاری نسبت به کبی‌لیک که نسل هفتم بر پایه‌ی آن است ندارند. از طرفی Core i3-8130U دست‌خوش هیچ افزایشی در تعداد هسته‌ها نشده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد همان‌طور که اینتل اعلام کرده است، این مدل جای خالی پردازنده‌ی Core i3 را در نسل هشتم پردازنده‌های این شرکت پر می‌کند.

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.