در تن رو سایت های خبری - علمی - فن آوری و ... را سریع مرور کنید

رکوردشکنی و درخشش بانوان دوومیدانی‌ :: روزنامه آرمان امروز


آرمان–  حسین ردکا: هشتمین دوره مسابقات دو‌و‌میدانی داخل سالن قهرمانی آسیا از روز پنجشنبه در حالی به میزبانی مجموعه ورزشی آفتاب کشورمان آغاز شد که بانوان ایران درخشش قابل توجهی در این رقابت‌ها داشتند.شاید نکته مهم‌تر حضور بی‌‌‌حاشیه بانوان در ورزشگاه و تماشای این مسابقات از نزدیک است.


افتتاحیه و نتایج روز نخست

روز نخست هشتمین دوره مسابقات دوومیدانی داخل سالن قهرمانی آسیا از صبح روز پنجشنبه ۱۲ بهمن‌ماه همزمان با آغاز دهه مبارک فجر و سالروز پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در هر ۲ بخش بانوان و آقایان پیگیری شد. تیم‌ملی دوومیدانی ایران توانست در خاتمه روز نخست این رقابت‌ها به ۲ مدال طلا، ۲ نقره و یک نشان برنز دست یابد. طبق گزارش سایت فدراسیون دوومیدانی مراسم افتتاحیه هشتمین دوره رقابت‌های دوومیدانی داخل سالن آسیا با حضور «دهلان الحمد» رئیس کنفدراسیون دوومیدانی آسیا،دکتر سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، دکتر عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی وزارت ورزش‌وجوانان، سرکار خانم فریبا محمدیان معاون امور بانوان وزارت ورزش‌وجوانان ایران، سعید باستانی نماینده مردم زاوه و تربت‌حیدریه و روسای فدراسیون‌های دوومیدانی تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها برگزار شد.در پایان این روز ۲ طلا، ۲ نقره و یک برنز سهم ورزشکاران ایرانی در رقابت با رقبای آسیایی خود بود.عیسی موتاز بارشیم قطری هم در کنار ستاره‌های ایرانی تماشاگران حاضر در ورزشگاه را به ذوق آورده بود و توانست با پرواز ۲٫۳۸ متری یکی از به یاد ماندنی‌ترین صحنه‌های این رقابت‌ها را به ثبت برساند.

درخشش بانوان

دومین روز این رقابت‌ها در بخش بانوان آغاز شد و بانوان ایران توانستند به ۵ مدال برنز و ۳ مدال نقره دست پیدا کنند والناز کمپانی رکورد ملی دوی ۶۰ متر با مانع را شکست.در دوی ۶۰ متر با مانع الناز کمپانی با زمان ۸:۴۶ ثانیه نایب قهرمان شد و رکورد ملی این ماده را شکست.( رکورد پشیین ۸:۶۲ ثانیه متعلق به خود او بود). سارا ندافی با رکورد ۸:۸۷ ثانیه به مدال برنز رسید.جایگاه نخست این ماده به دونده قزاقستانی رسید. در پرش با نیزه برای نخستین بار کشورمان در مسابقات قهرمانی آسیا توانست مدال‌آور باشد. مهسا میرزا طبیبی با رکورد ۳٫۵۰ سانتیمتر گردن‌آویز نقره شد و بر سکوی دوم ایستاد و سارا کریمی و نیلوفر فشخورانی به‌صورت مشترک با رکورد ۲٫۴۰ سانتیمتر سوم شدند.در این ماده پرنده ازبکستانی با ۳٫۷۰ سانتیمتر قهرمان شد. در پرتاب وزنه مریم نوروزی پس از پرتابگر ازبکستانی با رکورد ۱۲٫۴۷ بر سکوی دوم ایستاد و ثنا دادرس با رکورد ۱۱٫۴۶ سانتیمتر سوم شد.اما در دوی ۶۰ متر دارنده رکورد ملی کشورمان، فرزانه فصیحی با زمان ۷:۴۴ ثانیه به مدال برنز رسید. در این ماده دوندگان چین و قزاقستان به ترتیب اول و دوم شدند.

رکوردشکنی از مدال برایم مهم‌تر بود

الناز کمپانی بعد از رکوردشکنی و کسب مدال نقره در دوی ۶۰متر با مانع رقابت‌های دوومیدانی قهرمانی داخل سالن آسیا اظهار کرد:خداراشکر توانستم مدال نقره این دور از مسابقات را به‌دست آورم.رکوردشکنی بیشتر از کسب مدال برایم مهم بود.من توانستم رکورد خودم و رکورد ملی این ماده را که پیش از این در این ماده ۸.۶۲ بود را به ۸.۴۶ ارتقا دهم و بسیار هیجان‌انگیز شدم. دارنده مدال نقره دوی ۶۰ متر بامانع قهرمانی داخل سالن آسیا در ادامه گفت: این سومین مدال آسیایی من است. پیش از این در ماده‌های ۶۰ متر با مانع مدال برنز و در ۴ در ۴۰۰ متر مدال نقره را به‌دست آورده‌ام. وی در مورد آمادگی خود برای این مسابقات گفت: بعد از انتخابی تمریناتم را زیر نظر مربی‌ام «گلدانی» ادامه دادم. تمرینات خوبی داشتم ولی در روزهای نزدیک به مسابقات سرما خوردم و این بیماری قطعا بر روی رکوردم تاثیر خواهد داشت. کمپانی به بازی‌های آسیایی جاکارتا اشاره کرد و گفت: با رکوردی که در ۶۰ متر بامانع زدم، قطعا در رکورد ۱۰۰ متر با مانع هم رکورد بهتری خواهم داشت.هدف اصلی من جاکارتا است و امیدوارم که ورودی این بازی‌ها را کسب کنم و همچنین بتوانم در جاکارتا نتیجه خوبی کسب کنم. دارنده مدال نقره قهرمانی داخل سالن آسیا در پایان گفت:از فدراسیون می‌خواهم که با این رکورد و مدالی که به‌دست آمد،بیشتر حمایت کند.

حسم قابل وصف نیست

سپیده توکلی بعد از نایب قهرمانی در ماده پرش ارتفاع رقابت‌های دوومیدانی داخل سالن آسیا،گفت: اصلا نمی‌دانم که چه چیزی بگویم و اصلا حسم قابل وصف نیست.خیلی خوشحال هستم که توانستم در ماده تخصصی‌ام مدال بگیرم.او درباره رقبای خود در این رقابت‌ها نیز گفت: رقیبان خوبی در این دوره از رقابت‌ها حاضر بودند و حتی در بهترین رکوردهای فصل خودشان نیز حدود یک متر و ۸۸ سانتیمتر را برجا گذاشته بودند.رقابت خوبی را با حریفان خودم داشتم و از رکوردی که زدم هم راضی هستم. توکلی ادامه داد: می‌توانستم رکورد یک متر و ۸۳ سانتیمتر را هم می‌توانستم،ثبت کنم اما متاسفانه این اتفاق رخ نداد رکورددار پرش ارتفاع و پنجگانه بانوان ایران درباره رقابت‌های آینده خود نیز گفت: امیدوار هستم بتوانم در ماده پنجگانه نیز رکورد پرش ارتفاع را دوباره جابه‌جا کنم.او در پایان گفت: من این مدال را مدیون خانواده و مربی‌ام هستم که به من اعتماد کردند.

نکته قابل توجه

بعد از درخشش بانوان دوومیدانی کار کشورمان مهم‌ترین نکته قابل توجه این رقابت‌ها حضور بانوان در ورزشگاه و تماشای این رقابت‌هاست. در حالی که از حضور بانوان در استادیوم‌ها برای تماشای فوتبال ممانعت به‌عمل می‌آید و شاهد مخالفت‌هایی از سوی برخی مسئولان هستیم، مردان و زنان علاقه‌مند به ورزش دوومیدانی بدون هیچ‌حاشیه‌ای رقابت‌های قهرمانی داخل سالن آسیا را از نزدیک تماشا کردند.


Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.