در تن رو سایت های خبری - علمی - فن آوری و ... را سریع مرور کنید

موانع همکاری دولت و بخش خصوصی در اهواز بررسی شد – اخبار تسنیم – Tasnim


به گزارش خبرگزاری تسنیم از اهواز، جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با حضور تعدادی از مسئولان استانی در سالن جلسات شهید رجایی استانداری خوزستان برگزار شد.

این جلسه به منظور برطرف کردن موانع همکاری دولت و بخش خصوصی به ریاست غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان برگزار شد که جمعی از مسئولان مربوطه از جمله شهلا عموری رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن اهواز، فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور و سید علی بحرینی‌مقدم معاون اقتصادی استاندار نیز حضور داشتند.

در این جلسه غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان با اشاره به افزایش نرخ تعرفه خدمات برای ساخت و ساز اظهار داشت: اگر مصوبه‌ای از سوی وزارتخانه ابلاغ شده و موجود است آن را ارائه دهید.

وی افزود: در جلسه پیش که در ارتباط با این موضوع بحث شد صحبت‌های انجام شده این‌ها نبود قرار شد که مصوبه ارائه شود.

استقبال از بخش خصوصی

سید علی بحرینی‌مقدم معاون اقتصادی استاندار خوزستان نیز در این جلسه اظهار داشت: بخش خصوصی همیشه این کارگروه‌ها را رصد می‌کند و بر اساس تصمیمات ما به برنامه‌ریزی می‌پردازد نکند با کارهای خود آنها را برای سرمایه‌گذاری در استان خوزستان مردد کنیم.

وی تصریح کرد: قابل قبول نیست که بعد از گذشت چند ماه از مصوبه‌ای بگویید که هنوز پاسخ استعلام از وزارتخانه نیامده است.

معاون اقتصادی استاندار خوزستان عنوان کرد: با توجه به مشکلاتی در موضوع اشتعال وجود دارد باید کارها طوری پیش برود که موانع را از پیش روی سرمایه‌گذاران برداریم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خاطرنشان کرد: هم اکنون ۳ جلسه از حداقل جلسات عقب هستیم که امیدوارم در اسفند ماه و تا پایان سال این جلسات به صورت منظم برگزار شود و اگر نیاز شد هر هفته یک جلسه داشته باشیم.

بحرینی‌مقدم با یادآوری این مطلب که شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی عملکرد قابل قبولی ندارد اظهار داشت: باید از این فرصت باقی مانده تا پایان سال نهایت استفاده را ببریم.

معاون اقتصادی استاندار خوزستان خروجی جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی را برای بهبود کسب و کار دانست و گفت: با توجه به آمارهای بین‌المللی رتبه ریسک در ایران از ۸ به ۵ کاهش یافته که باید از این فرصت برای حضور بخش خصوصی استقبال کنیم.

راه‌اندازی شعبه دادگاه برای رسیدگی به دعاوی بخش خصوصی

شهلا عموری رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن اهواز نیز در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان اظهار داشت: در شورای گفت‌وگو اقداماتی در جلسات گذشته انجام شد که در این جلسه گزارشاتی از سوی دستگاه‌های مربوطه ارائه می‌شود.

وی با اشاره به تعرفه خدمات ساخت و ساز در استان خوزستان گفت: دوستان اداره کل راه و شهرسازی اگر مصوبه‌ای در این زمینه دارند ارائه دهند، متاسفانه می‌گویند که این موضوع را از وزارتخانه استعلام کردیم ولی هنوز پاسخی دریافت نکردیم.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن اهواز در ادامه سخنان خود با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته برای حل مشکل بخش خصوصی عنوان کرد: برای حل مشکلات این بخش شعبه‌ای اختصاصی در دادگستری استان خوزستان راه‌اندازی شد تا به صورت ویژه به دعاوی این بخش رسیدگی شود.

وی در همین ارتباط اضافه کرد: از آقای افشارنیا مدیرکل دادگستری استان خوزستان تقدیر می‌کنم زیرا قبل از تصویب مصوبه‌ای در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان خوزستان این کار را انجام دادند و یک شعبه به این امر اختصاص یافت.

عموری با اشاره به مشکلات مخترعین و نخبگان استان خوزستان تصریح کرد: با توجه به این هم اکنون شکایات این قشر از جامعه به صورت متمرکز فقط در تهران رسیدگی می‌شود اگر امکان دارد از سوی دادگستری استان خوزستان یک شعبه نیز به این کار اختصاص یابد.

کاهش شکایات با موضوع ثبت اختراعات

در همین ارتباط زنگنه نماینده دادگستری استان خوزستان در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی گفت: با توجه به این که ثبت اختراعات سامانه‌ای شده است مشکلات و شکایات نسبت به گذشته خیلی کاهش یافت.

وی افزود: ولی با این حال هم اگر تعداد پرونده‌های استان خوزستان زیاد باشد دادگستری استان خوزستان این آمادگی را دارد که شعبه‌ای نیز به این کار اختصاص دهد.

فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور نیز در این جلسه با اشاره به افزایش تعرفه ساخت و ساز در استان خوزستان تصریح کرد: در کشور ما بر اساس قانون هیچ کس به جز وزیر راه و شهرسازی حق افزایش تعرفه‌های خدماتی را ندارد.

وی در همین ارتباط توضیح داد: مدیرکل راه و شهرسازی، معاون وزیر و روسای انجمن‌ها نیز نمی‌توانند در این زمینه ابلاغی انجام دهند زیرا بر اساس قانون این کار خلاف است.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور بیان کرد: اگر در این زمینه اداره کل راه و شهرسازی ابلاغیه وزیر را دارند برای همه قرائت کنند و اگر غیر از این است باید از مردم عذرخواهی کنیم.

انتهای پیام/ح

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.